McKenzie Metoda


Byla vynalezená novozélandským fyzioterapeutem Robinem McKenzie (1931 - 2013) a úspěšně se již 30 let používá po celém světě. Je to metoda, která se užívá pro diagnostiku i následnou léčbu.

Metoda je založená na aktivním přístupu pacienta k léčbě a je vhodná pro celý pohybový systém - jak pro problémy dolní - bederní části zad, tak hrudní i krční páteře, a také pro klouby končetin- rameno, loket, zápěstí, kyčel, koleno, kotník. Učí klienta, jak si obtíže může sám odstranit a jak jim může předcházet.

Základem je velmi podrobné vyšetření, na jehož pokladu je klientovi stanovené cvičení, které provádí několikrát za den. Většinou je cvik časově nenáročný a proto je možné ho provádět vprůběhu běžných denních aktivit. Zároveň je důležité se vyvarovat příčin, které bolest způsobují, ať už je to čištění zubů, nebo domácí úklid. Snažím se klienta naučit správným návykům - sezení, zvedání břemen, atd.

Při dobře zvolených cvicích dochází ke snížení intenzity bolesti, pozitivnímu posunu bolestí směrem k páteři a zvýšení rozsahu pohybu páteře.

Je dokázáno, že 70 až 90 % akutních obtíží a 50 % chronických obtíží lze touto metodou rychle odstranit a tím zkrátit pracovní neschopnost.

McKenzie metoda je v současnosti jednou z nejvíce vědecky podložených metod v oblasti fyzioterapie.

© 2012-2023 Edita Lachmanová – Fyzioterapie Dobříš
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!