Senzomotorická stimulace

Senzomotorická stimulace podporuje souhru jednotlivých svalových skupin. Je to metoda, pro jejíž pochopení je třeba znát tzv. 2 stupně pohybového učení.

Pro 1. stupeň je charakteristické zvládnutí nového pohybu a vytvoření funkčních drah mezi mozkem a ovlivňovaným segmentem těla, na úrovni mozkové kůry. Řízení jakékoliv činnosti na úrovni mozkové kůry je náročné až únavné - člověk musí na pohyb myslet, soustředit se a pohyb se učit. Například bruslení na ledě. Poprvé se snažíme dobře udržet rovnováhu, nespadnout, postupně získáváme jistotu při pomalé jízdě.

2. stupeň je řízen na úrovni podkorových center mozku. To pro člověka představuje rychlejší a méně únavnější řízení. Dochází k určité automatizaci naučeného pohybového projevu. V praxi to znamená, že už se tolik nesoustředíme na každý krok, ale užíváme si jízdu.

Cílem senzomotorické stimulace je tedy zvládnout tento 2.stupeň - dosažení reflexní, automatické aktivace žádaných svalů v takovém stupni, aby pohyby nevyžadovaly vědomou kontrolu a výsledný pohyb byl optimální.

Pro trénink v rámci senzomotorické stimulace se využívají různé balanční pomůcky(trampolíny, úseče, nafukovací míče, atd.)

Cvičení na balančních plochách prostřednictvím senzomotorické stimulace, nám pomáhá podvědomě zapojit do činnosti ty svaly, které nemůžeme vůlí ovlivnit a aktivně je zapojit do pohybu.

© 2012-2023 Edita Lachmanová – Fyzioterapie Dobříš
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!